Kurier Warszawski w Nr 139 z dnia 21 maja 1906 roku[1] donosi :
Prawybory w pow. rypińskim. W d. 9-ym b. m. odbyły się prawybory z kurji średniej własności w trzech okręgach powiatu rypińskiego, miano-wicie: w Rypinie, Radominie i Szczutowie. Rezultat następujący: Rypin łącznie z gminami: Starorypin, Osiek, Dzierżno, Okalewo, Czermin i Pręczki — wybrano 91, w tej liczbie 4-ch księży.
Gminy: Szczutowo, Gujsk, Skrwilno i Rogowo —wybrano 36, w tej liczbie 4-ch księży.
Gminy: Radomin, Dobrzyń, Sokołowo, Chrostkowo, Wampielsk i Żałe— wybrano 35, w tej liczbie ksiądz i żyd.
Przy wyborach porządek był wzorowy. Włościanie, reprezentanci średniej własności, ochotnie przystępowali do urny wyborczej. Ważna chwila rozpoczęcia życia politycznego nie była zamglona zgrzytem antagonizmów partyjnych. Agitatorów oddzielnych partji nie było.
W d. 16-ym b. m. odbyły się prawybory miejskie, a w d. 18-ym b. m. wybory właścicieli większej własności.
Na wyborach prezydować będzie sędzia sądu okręgowego z Płocka, P. Bilewicz.
Kurier Warszawski w Nr 19 z 19 stycznia 1907 roku donosi [2]:
W powiecie rypińskim. W p. rypińskim na przewodniczących na zebraniach właścicieli posiadłości mniejszej wybrani zostali: p. Józef Siemiątkowski wł. m. Wompielsk dla gmin: Płonne, Dobrzyń, Wompielsk, Sokołowo, Chrostkowo i Żałe; p. Wincenty Koskowski wł. m. Rudahowo dla gmin: Szczutowo, Skrwilno, Gujsk i Rogowo i dla okręgu trzeciego, składającego się z gmin: Starorypin, Osiek, Dzierżno, Okalewo, Czermin i Pręczki—sędzia pokoju m. Rypina.
Na takichże przewodniczących w pow. sierpskim
Wybrano pp. Ignacego de Thun wł. Majątku Koziebrody dla okręgu, składającego się z gmin: Raciąż, Koziebrody, Guskowo i Gradzanowo; Rudolfa Berga wł. M. Chamsk na okręg z gmin: Bieżuń, Stawiszyn, Rościszewo i Żuromin, oraz sędziego pokoju m. Sierpca na gminy: Borkowo, Białyszewo, Lisewo i Koremin.
[1] Skan Kurjera Warszawskiego został opublikowany na stronie internetowej Biblioteki Narodowej pod adresem: https://polona.pl/item/kurjer-warszawski-r86-nr-139-21-maja-1906,MTkzNDgyNDA/0/#item
[2] Skan Kurjera Warszawskiego Nr 19 został opublikowany na stronie internetowej Biblioteki Narodowej pod adresem: https://polona.pl/item/kurjer-warszawski-r87-nr-19-19-stycznia-1907,MTkzNDg5MTA/0/#item
Skany artykułów w załaczeniu: