48. Cmentarz ewangelicki w Białasach – część II

Ciąg dalszy prac renowacyjnych na Cmentarzu opisanych w części I Prace drugiego etapu renowacji cmentarza w Białasach prowadzone były w dniach 4-5 i 10-12 sierpnia 2012 roku. Osobą, która koordynowała prace był założyciel i szef Ultima Thule, student III roku Wydziału Sztuk Pięknych UMK Tomasz Kowalski. To właśnie on swoją pasją, miłością do Sierpca i ziemi sierpeckiej oraz …

45. Biogram Ludwika Krupińskiego

Ludwik Krupiński Nauczyciel szkoły powszechnej w Szczutowie w latach 1934 – 1939 Autor Monografii Gminy Szczutowo pow. rypińskiego. Urodzony: 28 sierpnia 1906 r. we wsi Gutkowo, gmina Sońsk, powiat Ciechanów[1]. Syn Józefa i Stanisławy z domu Powiertowska. W 1928 roku otrzymał świadectwo dojrzałości w Państwowym Seminarium Nauczycielskim męskim im. Stanisława Żółkiewskiego w Mławie. W latach …

47. Cmentarz ewangelicki w Białasach – Część I

      Cmentarz, będący działką o powierzchni 43 arów jest nieczynną nekropolią nieistniejącego już kantoratu w Białasach. W 1945 roku został opuszczony i zapomniany. Zdewastowany został w latach 40-tych i 50-tych. Rozebrane zostało ogrodzenie cmentarza a nagrobki potłuczone. Skradziono krzyże i tablice inskrypcyjne. Historia kantoratu w Białasach Kantorat w Białasach założono prawdopodobnie w 1840 …

46. Zwalczanie stonki ziemniaczanej

Przeglądając Dzienniki Urzędowe Ministerstwa Oświaty  z lat pięćdziesiątych znalazłem niezwykle ciekawy komunikat zamieszczony w Nr 16 –tym Dziennika Urzędowego tego ministerstwa poz. 131 Komunikat w sprawie zwalczania stonki ziemniaczanej w czasie kopania ziemniaków. Zainspirowany jego „oryginalnością” przeszukałem kilka stron internetowych, efektem tych poszukiwań jest niniejszy artykuł. Zapraszam do lektury. Dariusz Lazarowski 46. Zwalczanie stonki ziemniaczanej

18. Kościół w Rogowie – Szkic monograficzny z 1909 roku

Kościół w Rogowie w guberni płockiej, powiecie rypińskim. Kościół pierwotny i parafia niewiadomej erekcji.  Nowowzniesiony kościół na miejsce drzewianego, spalonego od ognia, w stylu romańskim, z kamienia , wystawił w 1878 roku ds. Donat Jędrzejewski, obecnie proboszcz skrwileński. Stanął ten kościół pośrodku wsi na oparczysku. Z prawej strony przy wejściu do drzwi frontowych ma wieżę …