235. Obowiązek utrzymania parafii rzymsko-katolickiej.

Od prywatnej własności fundatora kościoła, poprzez prawo patronatu, beneficjum, dziesięcinę, propinację zamienioną na kompetencję, świętopietrze i taksę „iura stolae” – prawa stuły. Rozwój struktur kościelnych do końca wczesnego średniowiecza w tym również na terenie Gminy Szczutowo, był możliwy wyłącznie dzięki ofiarności i zaangażowaniu prywatnych fundatorów. W pierwszych latach chrześcijaństwa, do schyłku XII wieku stosunek fundatorów …

234. ROMANOWSKI Józef – Biogramy osób zamordowanych przez Selbstschutz

ROMANOWSKI Józef Bronisław, ur. 19 marca 1906 roku w Chicago (USA), syn Bronisława i Stanisławy z Napiórkowskich, nauczyciel szkoły powszechnej w Gójsku. Mieszkał w Szczutowie, pow. Rypin. Aresztowany przez Selbstschutz w październiku 1939 roku. Więziony w Rypinie przy ul. Warszawskiej 20 i tam zamordowany 2 listopada 1939 roku. Biogram sporządzono na podstawie n.w. dokumentów i …

233. RADZYMIŃSKI Jan – biogramy osób zamordowanych przez żandarmów ze Szczutowa

RADZYMIŃSKI  Jan, ur. w 1920 roku, rolnik, zam.  Szczechowo. Podejrzewany  o ukrywanie i udzielanie pomocy partyzantom. Zamordowany 18 sierpnia 1944 roku w Szczechowie. Pochowany w miejscu egzekucji. Po wojnie ciało zostało ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Szczutowie. Biogram sporządzono na podstawie n.w. dokumentów, not biograficznych, zeznań światków i relacji mieszkańców: [1] Na podstawie danych …

232. RADZYMIŃSKI Antoni – biogramy osób zamordowanych w obozach koncentracyjnych

RADZYMIŃSKI (RADZYNIŃSKI) Antoni, ur. 15 lipca 1875 r. Przed zatrzymaniem mieszkał Bliznie. Został aresztowany 13 kwietnia 1943 roku w ramach represji za wykolejenie pociągu na tracie Sierpc – Rypin. Wraz z grupą 30 osób 15 kwietnia 1943 roku został osadzony w obozie koncentracyjnym KL Stutthof w celach edukacyjnych „Erziehung”, gdzie nosił numer obozowy 21 690. …

231. Co się stało w Sierpcu w styczniu 1945 roku?

Opracowanie Dariusz Lazarowski Już od początku stycznia 1945 roku zaczęto obserwować wzmożony ruch uciekających Niemców na drogach w kierunku Rypina i Lipna. W połowie stycznia, gdy w oddali dało się słyszeć pomruki artylerii, ucieczka przybrała na sile, by w ostaniach godzinach przed wyzwoleniem Sierpca osiągnąć apogeum. Na wozach załadowanych dobytkiem siedzieli uciekający Niemcy. Na ich …