Ks. kan. mgr Marian Antoni Orzechowski
Marian Antoni Orzechowski s. Franciszka i Zofii z Kosińskich, urodził się 2 kwietnia 1958 roku w Wyszogrodzie. Pochodził z parafii Brochów (dziś diecezja łowicka).
Szkołę podstawową ukończył w pobliskim Śladowie. Jako młodzieniec, idąc za głosem powołania, podjął naukę w szkole średniej – niższym Seminarium Duchownym Diecezji Płockiej a następnie studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Magisterium ukończył w 1983 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1983 roku z rąk Bogdana Sikorskiego – biskupa płockiego.
Po otrzymaniu święceń, rozpoczął posługę duszpasterską od wikariatu w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lekowie (lata 1983-1988). Od 1988 roku pracował jako wikariusz w Parafii pw. św. Marcina w Gostyninie, skąd w 1991 roku został przeniesiony na wikariat do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Płoniawach. W Płoniawach pracował przez dwa lata. W 1992 roku obejmuje wikariat w Parafii pw. Św. Anny w Nowym Mieście, gdzie posługiwał do marca 1996 roku.
30 marca 1996 roku już jako proboszcz rozpoczyna posługę w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Szczutowie.
Przez 28 lat posługi kapłańskiej w parafii szczutowskiej w dekanacie sierpeckim, dał się poznać jako dobry gospodarz, niezwykły organizator i społecznik, który swoją charyzmą i zaangażowaniem zjednywał rzesze ludzi, do budowania wspólnego dzieła.
Jego oczkiem w głowie był stan technicznych obiektów sakralnych.
Do najważniejszych prac należy zaliczyć kapitalny remont zabytkowego, drewnianego kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Szczutowie i zabudowań plebanii. Odnowiony wewnątrz i na zewnątrz, lśniący czystością, malowniczo położony nad brzegiem jeziora, na niewielkiej skarpie kościół, jest jednym z najpiękniejszych drewnianych obiektów sakralnych północnego Mazowsza.
Również dzięki staraniom i determinacji księdza Mariana Orzechowskiego, ponad 300 letniemu drewnianemu Kościołowi pw. Świętego Wawrzyńca w Bliznie nadano nowy blask. Ten, przeznaczony na magazyn w czasie II Wojny kościół, pod okiem konserwatora zabytków, dbającego o najdrobniejsze szczegóły, odrestaurowano. Wymieniono spróchniałe deskowanie wewnątrz i na zewnątrz kościoła,
blachę na dachu zastąpiono drewnianym gontem, takim, jaki był ułożony pierwotnie. Całość prac uzupełniło nowe, podkreślające architekturę kościoła ogrodzenie i nowoczesne podświetlenie, eksponujące kościół. Ten położony w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej 560 kościółek, stał się miejscem wytchnienia i zadumy podróżujących i pielgrzymów.
Jest jeszcze trzecie miejsce, można powiedzieć, dzieło Księdza Mariana Orzechowskiego. Jest nim kaplica w Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Szczutowie. Jako proboszcz parafii w Szczutowie zabiegał o utworzenie dla pensjonariuszy, z prawdziwego zdarzenia kaplicy, w miejscu ich zamieszkania. Jego zaangażowanie i upór w dążeniu do budowy kaplicy sprawiły, że wygospodarowano pomieszczenie, ks. Romuald Rudziński zaprojektował kaplicę, przy pełnej aprobacie Rady Powiatu w Sierpcu i wyasygnowaniu na ten cel środków przystąpiono do realizacji prac. 29 czerwca 2004 roku w czasie uroczystego oddania kaplicy przy jednoczesnym nadaniu DPS w Szczutowie imienia Jana Pawła II padły słowa, „budowa kaplicy jest zwieńczeniem tworzenia Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie”.
Dopełnieniem prac remontowych jest zadbany cmentarz parafialny w Szczutowie, na którym wybudowano alejki, instalację oświetleniową, wodociągową i nagłośnienie.
Od 2018 roku jako pierwszy w dekanacie sierpeckim, cmentarz w Szczutowie można odwiedzać wirtualnie, na stronie internetowej www.szczutowo.grobonet.com. Wirtualny cmentarz został zrealizowany w ramach konkursu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pomysłodawcą i realizatorem zadania był Dariusz Lazarowski – administrator portalu internetowego „Szczutowo – ocalić od zapomnienia: www.szczutowo.net
Ks. Marian Orzechowski to nie tylko budowniczy, to również społecznik, potrafiący swoimi pomysłami zjednywać i przekonać do realizacji zamierzeń. Był on głównym inicjatorem i organizatorem powstania parafialnej orkiestry dętej i chóru Kantata.
Początki dla orkiestry były bardzo trudne, zarówno te organizacyjne jak i chroniczny brak instrumentów dla ciągle powiększającego się składu osobowego orkiestry. To dzięki staraniom księdza proboszcza nabywano instrumenty, z czasem jednorodne mundury dla liczącej blisko 40 osób orkiestry.
Początkowo orkiestra uświetniała uroczystości parafialne i lokalne, z upływem lat brała udział w uroczystościach i występach w całej Polsce i poza jej granicami, promując tym samym parafię Szczutowo i cały powiat sierpecki. Orkiestra dęta uczestniczyła w licznych przeglądach orkiestr dętych w całej Polsce: w Gozdowie, Bieżuniu, Gąbinie, Brodnicy, Wąbrzeźnie, Lęborku czy Warszawie. Uczestniczyła w licznych uroczystościach kościelnych i świeckich. Swoim graniem uświetniała msze święte, bierzmowania, odpusty, pielgrzymki, rocznice. Dawała koncerty w Heringsdorfie (Niemcy – 2012 rok), Świnoujściu, Warszawie, Krakowie, Zakopanym i w wielu innych miejscach w Polsce. Koncertowała w Katedrze w Płocku, Niepokalanowie i krakowskich Łagiewnikach. Dawała koncert w czasie Dożynek Prezydenckich w Spale (2012 r) i uczestniczyła w Międzynarodowych Festiwalach Folklorysty-cznych „Kasztelania”. Grała razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Sierpcu i Skrwilnie. Tam, gdzie grała orkiestra i występował chór Kantata – tam zawsze można było spotkać i porozmawiać z księdzem Marianem.
Kochał dzieci i młodzież – to głownie dla nich, w podziękowaniu za pracę w orkiestrze organizował letni wypoczynek, wyszukując coraz to nowe miejsca na mapie Polski. Każdy wyjazd obfitował w liczne koncerty promujące Powiat Sierpecki.
Władze diecezjalne, za postawę gorliwego proboszcza, który doskonale znał sprawy rolników mianowały Ks. Mariana Orzechowskiego duszpasterzem diecezjalnym rolników. Funkcję tą pełnił w latach 1988 – 2012.
Za całokształt pracy duszpasterskiej w diecezji płockiej, w szczególności za organizację uroczystości diecezjalnych, w 1998 roku zostaje uhonorowany tytułem Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej.
Przez 9 lat (trzy kolejne trzyletnie kadencje) w latach 2009 -2018 – pełnił funkcję Wicedziekana dekanatu sierpeckiego.
Od czasu wyświęcenia kaplicy w Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie w 2004 roku do śmierci pełnił funkcję kapelana tego Domu.
Z inicjatywy Ks. Mariana Orzechowskiego w Szczutowie zawiązała się grupa AA nosząca nazwę od patronki kościoła szczutowskiego „Magdalena”. Od 2008 roku ks. Marian Orzechowski pełni posługę duszpasterza trzeźwości.
Honorowy członek i duchowy opiekun ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej TKKF Kubuś w Sierpcu.
Za całokształt pracy duszpasterskiej, 31 maja 2024 roku na wniosek Rady Powiatu Sierpeckiego Starosta Sierpecki przyznał zaszczytne honorowe wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”.
Zmarł 6 czerwca 2024 r. w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Szczutowie.
Uroczystościom pogrzebowym 8 czerwca 2024 roku przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Pogrzeb wieloletniego proboszcza Szczutowa zgromadził ok. 50 księży i rzeszę wiernych, którzy wypełnili plac wokół kościoła. W długiej żałobnej procesji na cmentarz szły poczty sztandarowe miejscowej Szkoły Podstawowej, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i kół łowieckich. W strojach regionalnych szli „reymonciaki”, czyli dzieci z zespołu ludowego działającego przy szczutowskiej podstawówce i przedstawiciele sierpeckiego skansenu. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie. Sztandary i kwiaty były dowodem, jak bardzo ks. kan. Orzechowski wpisał się rzeczywistość społeczności Szczutowa i okolic.
Biogram opracował
Dariusz Lazarowski