32. 1919 r – zasady utrzymania higieny

Apel Ministerstwa Zdrowia Publicznego z 1919 o mającym się odbyć masowym oczyszczeniu ludności w 1909 roku w celu zwalczania tyfusu plamistego.

Jak pisze Ministerstwo

„Ludzie mówią, że choroby to dopust Boży, więc zwalczać ich nie można. Jest w tem część prawdy. Choroby, zwłaszcza zaraźliwe, są bowiem kara Boską za grzechy nasze przeciw zachowaniu czystości, za utrzymywanie siebie i otoczenia w brudzie. (…)

Ministerstwo Zdrowia Publicznego, jako powołane do kierowania i obroną Polskiego narodu przed groźnym wrogiem – chorobami zaraźliwemi, opracowało przepisy ochrony zdrowia i przystępuje przy pomocy państw sprzymierzonych do masowego oczyszczania miast i wsi polskich. Polegać ono będzie na tem, że w czasie określonym w porozumieniu z lekarzem powiatowym zjadą do poszczególnych gmin, miast i wsi, ludzie obznajomieni z oczyszczaniem mieszkań, urządzą kąpiele i szpitaliki. Ludność miejscowa powinna przyjść z pomocą, ułatwić im pobyt i wspólnemi siłami dopomóc do powszechnego oczyszczenia siedzib ludzkich. Do oczyszczenia miast i wsi należy:

Więcej w artykule:

32. 1919 r – zasady utrzymania higieny osobistej – artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *