Kościół parafialny we wsi Rogowie pod tytułem s. Bartłomieja erekcji, konsekracji i benedykcji śladu nie mający. Należy do kolacji szlacheckiej to jest WW Wojciecha Machczyńskiego, dziedzica dóbr Sosnowa, Jana Dobrskiego w Rogowie. Na północ kościół parafialny rypiński odległy mil jedna, n-o1, na wschód kościół parafialny skrwileńskie i gójski mil dwie, n-o 2, na południe kościół parafialny Skępe mil jedna, n-o 1, na zachód kościół parafialny Chrostkowo i Żałe mil jedna, n-o1. (…)
Pościół parafialny Rogowski drewniany, gontami pokryty, nie zagraża jeszcze niebezpieczeństwem ludowi zgromadzonemu, lecz chcąc wcześnie zapobiec, potrzebuje reperacji jak następuje: 1. Pobicia kościoła, które jak najwcześniej jest potrzebne. 2. Podwleczenia onego nowemi cwelami i podmurowania tychże. 3. Ściśnienia ścian ankrami i obicia tychże tarcicami. Długość kościoła łokci trzydzieści jeden, n-o 31, cali 10, szerokości piętnaście łokci, n-o 15, cali 10. Posadzka drewniana z tarcic, zrujnowana.
Cmentarz naokoło kościoła długości 110 łokci, cali 6, szerokości łokci 107, cali 20, oparchoniony nowo drzewem z balów, do wschodu obszerna brama z furtką; na nim kośnica, krzyża nie masz. Ostatnie pochowane kości były przeszło 28 lat. Na cmentarzu nie masz osobnego miejsca do pochowania dzieci niechrzczonych.
Szpital drewniany, składa się z dwóch izbów, pokryty gontami, co godzina upadkiem grożący (…)
więcej w artykule: