Ks. Walenty Łubieński [1] ur. w 1780 we wsi Białasy
Urodził się w 1780 r. we wsi Białasy w parafii Łukomie, jako syn Andrzeja i Franciszki. Początkowo nauki pobierał w domu rodzinnym, potem uczył się w Żurominie pod kierunkiem reformatów. W 1801 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Pułtusku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1804 r. Pracę kapłańską rozpoczął u swojego wuja, ks. Grzegorza Kołodzińskiego. Po dwóch latach pracy został przeniesiony w 1806 r. do Lipowca, gdzie pracował przez dziewięć lat. Kiedy zmarł ks. Kołodziński, hrabia Ksawery Zboiński, dziedzic dóbr kikolskich i kolator, udzielił ks. Łubieńskiemu prezenty i 15 lipca 1817 r. otrzymał komendę parafii Kikół. Ks. Łubieński zaszczytnemu dla siebie wezwaniu nie mógł odmówić, a zostawszy proboszczem parafii Kikół, nie zawiódł zaufania w nim położonego tak swej zwierzchniej władzy jak i kolatora. Ks. Walenty przez cale życie o to najusilniej się starał, by swym postępowaniem ujmy nie przyniósł, dlatego widziano go zawsze i wszędzie, czy to w domu, czy w kościele, czy wśród osób świeckich lub konfratrów, odznaczającego się namaszczeniem kapłańskim, pobożnością i skromnością. W obejściu się z domownikami i obcemi łagodny, w mowie oględny i skromny, wesołym zaś postępowaniem budujący, najwidoczniejszym był obrazem sługi Bożego, dbającego o zbawienie nie tylko swoje, ale i bliźnich. W życiu prywatnym był skromny, zadowalający się tym co miał, nie ubiegał się o intratne beneficja, ani też gonił za godnościami, dowodem tego był pięćdziesięcioletni pobyt w jednej parafii. Na terenie parafii kikolskiej był w tym czasie kościół filialny w Grodzieniu i kaplica w Brzeźnie.
Przez długie lata cieszył się dobrym zdrowiem, chętnie pomagał sąsiadom, ubodzy i nieszczęśliwi znajdowali zawsze u niego pomoc i pociechę, z familią i krewnymi dzielił się ostatnim groszem.
N a kilka lat przed śmiercią prosił władzę diecezjalną o przysłanie następcy. Rządy parafią objął ks. Adam Gutkowski, a ks. Łubieński jako administrator spokojnie dożywał. Zmarł w Kikole 5 stycznia 1863 r. Żył lat 83, w tym 59 lat w kapłaństwie.
[1] Na podstawie biogramu Ks. Michała Mariana Grzybowskiego. [w:] Ks. M. M. Grzybowski, Duchowieństwo diecezji płockiej wiek XIX, t. 2, Płock 2010, s. 216-217.