Zeszyty Historyczne Szczutowskie – Nr 1

Oddaję dziś w Państwa ręce pierwszy numer „Zeszytów Historycznych Szczutowskich”. Czasopisma traktującego o historii gminy Szczutowo.

Numer 1 Zeszytu Historycznego Szczutowskiego w całości poświęcony jest budowie w latach 1903-1906 kościoła w Gójsku.

W „Zeszycie”:

  • zacytowano obszerne fragmenty książki autorstwa ks. Walentego Załuskiego – Proboszcza  gójskiego pod tytułem „Nowo-zbudowany kościół w Gójsku pod wezwaniem Najsłodszego Serca Jezusowego. Szkic historyczno-monograficzny” –  jako „Pamiątka konsekracyi kościoła w Gójsku przez Jego Ekscelencję Antoniego Juliana Nowowiejskiego Biskupa Płockiego w dniu 10 września 1909 roku”. Książka wydana w 1909 roku  w Płocku drukiem  Miecznikowskiego.

zamieszczono przedruki lub obszerne fragmenty doniesień prasowych z lat 1903 i 1904, w szczególności:

  • Artykułu prasowego „Z Gójska” zamieszczonego w dziale „Z życia Katolickiego” w Nr 47 tygodnika rodzinno-społecznego dla rodzin katolickich „Kronika Rodzinna”. Wydanie z dnia z dnia 19 listopada 1903 roku.
  • Artykułów prasowych „Przyjazd J.E. ks. Jerzego hr. Szembeka do Gójska na poświęcenie fundamentów wznoszonego kościoła w Gójsku” opublikowane w dziale „Kronika kościelna wewnętrzna” na łamach tygodnika poświęconego sprawom religijnym, społecznym i kulturalnym Przegląd Katolicki w:

– Nr 10 z dnia 11 marca 1904 roku (część pierwsza)

– Nr 11 z dnia 18 marca 1904 roku (część druga)

– Nr 12 z dnia 24 marca 1904 roku (część trzecia)

– Nr 13 z dnia 1 kwietnia 1904 roku (część czwarta ostatnia).

Prezentowana na łamach niniejszego zeszytu książka „Nowo-zbudowany kościół w Gójsku pod wezwaniem Najsłodszego Serca Jezusowego. Szkic historyczno-monograficzny”, jest jedną z nielicznych publikacji tak precyzyjne  opisującą relacje społeczno-gospodarcze parafii gójskiej sprzed ponad 110 lat. W zamieszczonych materiałach zachowano oryginalną pisownię.

Skan Zeszytu dostępny jest w wersji elektronicznej poniżej.

Mam nadzieję, że „Zeszyty” będą  próbą wypełnienia istniejącej luki i w sposób cykliczny, przybliżania historii gminy Szczutowo, zarówno tej dawniejszej i najnowszej, połączonej z jednoczesnym poznawaniem, zarówno tych zgromadzonych w archiwach i skrywanych, często traktowanych jak relikwie, w domowych szufladach. Mam również nadzieję, że popularyzacja historii gminy Szczutowo w formie zeszytów trafi na podatny grunt  i umożliwi tym samym poznanie i spisanie historii naszej małej ojczyzny. Jestem przekonany, że forma zeszytów historycznych nie będzie tylko kroniką historyczną zrealizowanych inwestycji, ale przede wszystkim relacją wydarzeń opisaną słowami mieszkających tu ludzi. Stąd też zapraszam do współpracy wszystkich, których interesuje historia Szczutowa i okolic. Wiem, że mieszka tu wielu pasjonatów, zbierających ciekawostki czy to na temat własnych rodzin, miejscowości czy wydarzeń historycznych.  Łamy „Zeszytów” otwarte są również dla Was, bo  w teraźniejszości jesteśmy osadzeni przez przeszłość, która jest naszą wspólną historią. Odkryjmy ją razem.

zapraszam do lektury

Dariusz Lazarowski

Zeszyty Historyczne Szczutowskie Nr 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *