215. LISICKI Dionizy – biogramy osób zamordowanych przez Jagdkommando z Czumska Dużego

LISICKI Dionizy, lat 25, żonaty ze Stanisławą w Brzusków, zamieszkały w Agnieszkowie gminy Gójsk. Podejrzewany o udzielanie pomocy partyzantom, rozstrzelany przez Jagdkommando z Czumska w dniu 4 października 1944 roku wraz z ojcem Lisickim Władysławem. Pochowany w miejscu zbrodni a po wojnie ekshumowany i pochowany na cmentarzu Rzymskokatolickim w Gójsku w dniu 2 marca 1945 roku.

Notę biograficzną sporządzono na podstawie n.w. źródeł:

[1]  A.  Szalkowski, P. Gałkowski, Zbrodnie niemieckie na Ziemi Dobrzyńskiej (byłe powiaty Lipno i Rypin) w latach 1939-1945, Rypin 2019,   s. 642, na podstawie:   Archiwum IPN Bydgoszcz. Ankiety, sygn.. IPN BY 26/40.

[2] Polacy, Żydzi, Niemcy Ziemi Sierpeckiej w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej, Praca zbiorowa: Dariusz Lazarowski, Anna Stręciwilk, Krzysztof Stręciwilk, Elżbieta Żendarska, Wydawca: Społeczny Komitet Renowacji Miejsca Pamięci Narodowej w Sierpcu, ul. Wojska Polskiego 28a, Sierpc 2022 rok, s. 382-383.

[3] Na podstawie danych Instytutu Pamięci Narodowej, Wyszukiwanie osób represjonowanych, Osoba wyszukiwana: Lisicki, L.p. 25 wykazu, strona internetowa:  https://straty.pl/szukaj-osoby.php

[4] Na podstawie danych Instytutu Pamięci Narodowej, Wyszukiwanie osób represjonowanych, Osoba wyszukiwana: Lisicki, L.p. 26 wykazu, strona internetowa:  https://straty.pl/szukaj-osoby.php

[5] Lisicki Dionizy – Księga zmarłych Parafii Gójsk– Diecezji Płockiej z 1945 roku strona 252 pozycja wpisu 31.

[6]   Notatka służbowa sporządzona przez Dariusza Lazaowskiego w Czumsku Dużym gm. Rogowo, w dniu 4 marca 2003 roku z rozmowy ze Stanisławem Smulskim. Prywatne zbiory Dariusza Lazarowskiego.

[7]   Notatka służbowa sporządzona przez Dariusza Lazarowskiego w Cissach gm. Szczutowo z dnia 20 lutego 2003 roku z rozmowy z Anną Milewską. Prywatne zbiory Dariusza Lazarowskiego.

[8] Notatka służbowa sporządzona przez Dariusza Lazarowskiego w Szczechowie gm. Szczutowo z dnia 19 marca 2003 roku z rozmowy z Leokadią Mosakowską. Prywatne zbiory Dariusza Lazarowskiego.

Nota biograficzna w poniższym materiale:

215. LISICKI Dionizy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *