Kronika ważniejszych wydarzeń Urzędu Pocztowo- Telekomunikacyjnego w Szczutowie
W miejscowości Szczutowo otwarcie placówki pocztowej nastąpiło w 1934 roku i placówka ta czynna była do wybuchu wojny. W okresie okupacji również uruchomiony był urząd pocztowy przez władze okupacyjne, do zakończenia działań wojennych. Ponowne uruchomienie placówki pocztowej w Szczutowie placówka ta zakwalifikowana została jako agencja pocztowo-telekomunikacyjna z siedzibą w Szczutowie obwód Rypin Dyrekcja Gdańsk. (…)
1947 rok
Styczeń W styczniu 1947 roku zainstalowano na tutejszej agencji aparat na rozmównicę publiczną co spotkało się z zadowoleniem pracowników agencji, gdyż przed tym konieczne było wpuszczać interesanta chcącego przeprowadzić rozmowę telefonicznie z rozmównicy publicznej do lokalu służbowego, co było bardzo niewygodne dla pracownika pocztowego. Zainstalowanie rozmównicy położyło kres tym niedociągnięciom i zainkasowany przeprowadzał rozmowę z poczekalni, na którą podawało mu się słuchawkę przez okienko.
Luty Dość ciężkie chwile przeżyli pracownicy tut. Agencji pocztowej w miesiącach zimowych a zwłaszcza bardzo mroźnych w tej zimie. Jedną z bolączek było brak opału, iż urzędowanie było bardzo utrudnione, ponieważ urzędowano w rękawiczkach i w płaszczach a pomimo to jeszcze mróz przejmował do szpiku kości. Przyczyną ku temu był również zły stan okien i nieszczelność drzwi lokalu służbowego.
Drugą „z katastrof” zimowych były straszne zawieje śnieżne, które powodowały straszne spóźnianie się pociągów i zarazem ambulansów pocztowych, a czasem i na kilka dni przerywały w ogóle komunikację i wymianę poczty zarazem.
Po kilku dniach, gdy pociągi zdołały się przebić przez zaspy śnieżne, przychodziło naraz dużo poczty, a zwłaszcza paczek amerykańskich, z którymi to też niemało było kłopotu, gdyż kilka razy trzeba było jeździć po nie saneczkami do stacji kolejowej i transportować je, a jeszcze dużo razy późnym wieczorem do agencji.
Pomimo wszystko jednak cały personel tut. Agencji starł się zawsze wykonywać wszystko najsprawniej, aby tego nie odczuło otoczenie.
więcej w załączonym artykule: