Zapobiegaiąc przemycaniu, którego się dopuszczają żydzi zamieszkujący liczne Wsie na pograniczu, bez żadnego stałego sposobu do życia, ze szkodą dochodów Skarbu i uszczerbkiem znacznym przemysłu kraiowego w imieniu Nayiaśnieyszego ALEXANDRA Igo Cesarza Wszech Rossyi, Króla Polskiego etc. etc. etc. postanowieniem JO- Xięcia Namiestnika Królewskiego z.dnia 1. Stycznia r. b. wprowadzono przepis zabraniaiący żydom mieszkać w Wsiach nad granicą Pruss i Austryi, o trzy m ile położonych.
Art: 1. Od dnia 1. Stycznia 1824. R. nie będzie wolno żadnemu żydowi mieszkać na Wsi, nad granicą Pruss i Austryi w odległości trzech mil od teyże granicy, ieżeliu nieudowodni:
- Ze się trudni uprawą roli sam lub czeladź awoiego wyznania.
- Albo że ma inne pewne stałe zarobkowanie, z ogólne’mi przepisami, zgodne, iako to:
a) Stała służba;
b) Rzemiosło lub fabryka jaka;
c) Pakt krów;
d) Gorzelnictwo, piwowarstwo za konsensem.
3. Ze dotychczas nie przemycał, i zato nie był poszukiwany.
Art: 2. W stosunku do Artykułu 1. punktów 1. 2. 3. żyd każdy nad granicą na Wsi, aż do odległości trzech mil mieszkaiący, otrzymać powinien od miejscowego Wójta Gminy świadectwo, zatwierdzone przez: Kommissarza Delegowanego w Obwód , i pod tym tylko warunkiem dalsze mieszkanie tamże może mu bydź dozwolone. Świadectwa te podlegaią corocznemu z końcem miesiąca Czerwca zatwierdzeniu przez rzeczonych Urzędników.
Art: 3. Od dnia 1. Stycznia 1824. żyd w przestrzeni Artykułem 1. oznaczone’y na Wsi zamieszkały, któryby świadectwa przepisanego nie mógł ukazać, z Wsi w które’y przebywa, niezwłocznie, iezeli obcy, za granicę; ieżeli kraiowiec, wgłąb kraiu ma bydź przeprowadzony.
Art: 4. Gdyby żyd opatrzony w świadectw o, dopuścił się przemycania, w takim razie Wóyt Gminy po przekonaniu że wiedział o przemycaniu , że był przestrzegany, a Władzy publiczne’y Skarbowe’y nie doniósł, iako wspólnik czynu będzie karany: żyd zaś wgłąb kraiu ma bydź przeprowadzony, z zachowaniem kar praw em przepisanych.
Art: 5. Za danie żydowi świadectwa z rzeczywistością niezgodnego, Wóyt Gminy iako za występek fałszu będzie poszukiwany, a gdyby się okazało w takim razie że żyd przemycał, za wspólnika będzie uważany.
Art: 6. Lista Wsiów wyrażonych w Artykule 1. m a bydź podana Kommissyi Rządowe’y Spraw Wewnętrznych i Policy i do zatwierdzenia.
Teren dzisiejszej Gminy Szczutowo, wówczas położony był na terenie województwa mazowieckiego, w obwodzie lipnowskim. Na uwagę zasługuj pisownia nazw miejscowości oraz nazwy ówczesnych gmin, np.: Czomsk, Łukomie, Blizno, Słupia, Paprotki gogoły, Paprotki białasy.
Więcej w załączonym artykule
Dariusz Lazarowski