Ks. Maksymilian Joniak [1],[2] – ur. w 1935 roku w Łukomiu
Urodził się 3 stycznia 1935 r. w Łukomiu jako syn Stefana i Stanisławy z Markowskich, średnio zamożnych gospodarzy. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Łukomiu w 1951 r. zgłosił się do Niższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie w 1955 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego i po odbyciu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał 11 czerwca 1961 r. święcenia kapłańskie z rąk biskupa T. Zakrzewskiego. Jako kleryk w czasie wakacji pomagał księdzu proboszczowi w katechizacji, rodzicom w gospodarstwie rolnym. .
Pracę kapłańską rozpoczął na wikariacie w Wyszogrodzie, od 1 sierpnia 1963 r. pracował w Płońsku, od sierpnia 1964 r. w Dobrzykowie, zaś od sierpnia 1966 r. w Klukowie. Pracując w Klukowie prosił władzę diecezjalną o pozwolenie na odbywanie niestacjonarnych studiów z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po uzyskaniu zgody dojeżdżał na zajęcia, choć nie uwieńczył ich żadnym dyplomem.
W lipcu 1967 r. otrzymał nominację na wikariat do Mławy, gdzie pracował rok, przeniesiony w lipcu 1968 r. do Baboszewa. W opinii, jaką wydał swojemu pracownikowi proboszcz i dziekan w Mławie, ks. prałat Mieczysław Smoliński napisał, że choć starał się gorliwie pracować, zwłaszcza w katechizacji, miał jakieś uprzedzenia, pewną surowość, co odbijało się na kontaktach z dziećmi i młodzieżą.
Od czerwca 1969 r. pracował w Długosiodle, od 15 stycznia 1972 r. w Świedziebni, od 30 czerwca 1973 r. w Wieczfni, zaś od października 1976 r. w Gąbinie. Pracując na tych placówkach dokuczała mu nerwica serca, którą starał się leczyć. Od marca 1977 r. pracował jako wikariusz w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Samodzielną placówką otrzymał w kwietniu 1979 r. jako proboszcz w Dulsku. Tu wykazał dużo gorliwości i pracowitości. Był sumienny, stanowczy, lubił porządek, dobrze przygotowywał kazania. Pełnił nadto obowiązki wizytatora nauki religii w dekanacie dobrzyńskim.
W kwietniu 1984 r. otrzymał translokatę do Szczawina Kościelnego, gdzie pracował do 2000 r. Ten dawny kościół i klasztor poreformacki starał się utrzymać w należytym porządku.
W życiu prywatnym był poważny, wielu z konfratrów uważało, że jest za mało zadowolony z wykonywanej pracy i nie objawia radości życia, choć zapewne nie znali wielu spraw, które przeżywał.
Wiosną 2000 r. prosił władzę diecezjalną o zwolnienie go z obowiązków proboszcza ze względu na stan zdrowia. Po otrzymaniu przychylnej odpowiedzi, od lipca 2000 r. przeszedł w stan spoczynku. Przez jakiś czas mieszkał w Łukomiu, a latem 2007 r. zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Płocku. Zmarł 29 października 2009 r. w Łukomiu. Ks. M. Joniak spoczął na cmentarzu parafialnym w Łukomiu. Żył 74 lata, w tym 48 lat w kapłaństwie.
[1] Na podstawie biogramu Ks. Michała Mariana Grzybowskiego. [w:] M. M. Grzybowski, Duchowieństwo diecezji płockiej wiek XIX, T. 4, Płock 2014, s. 239-240.
[2] Proboszczowie pochodzący z parafii w Łukomiu – Strona internetowa Diecezji Płockiej http://diecezjaplocka .pl/index.php?akcja=spis_wyswietlParafie z dnia 28 grudnia 2014 (g18:43:52) (informacje publikowane w artykule w wyniku modernizacji strony internetowej Diecezji Płockiej nie są aktualnie dostępne)