Ks. Mirosław Jacek Pijankowski [1],[2] – ur. 1972 w Białasach
Urodził się 25 listopada 1972 roku we wsi Białasy w parafii Łukomie, jako syn Henryka i Bogumiły z Chętnickich. Rodzice mieli dziesięciohektarowe gospodarstwo rolne. Mirosław miał pięciu braci. Od 1979 roku uczęszczał do szkoły podstawowej, najpierw w Białasach, a potem w Szczutowie i ukończył ją w 1987 roku. Idąc za losem powołania wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie po czterech latach nauki otrzymał w 1991 roku świadectwo dojrzałości.
Po maturze zgłosił się na studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Należał do dobrych i pilnych studentów. Będąc klerykiem dwukrotnie brał udział w pieszej pielgrzymce do sanktuarium w Sierpcu, zajmował się ministrantami, w 1992 roku brał udział w Europejskim Spotkaniu Młodzieży w Wiedniu, pieszej pielgrzymce Płocka na Jasną Górę, wędrował do sanktuarium w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce, pomagał jako opiekun na wczasorekolekcjach dla niepełnosprawnych.
W czasie wakacji 1994 roku przebywał we Francji, pogłębiając znajomość języka francuskiego. Pracę magisterską pod tytułem Św. Józef wzorem życia chrześcijańskiego według adhortacji apostolskiej Jana Pawia II „Redemptoris Custos” przygotował 1997 roku pod kierunkiem ks. prof. dr Czesława Rychlickiego. W 1995 roku czasie wakacji wyjechał do Italii, aby pogłębić znajomość języka włoskiego. Studia seminaryjne ukończył 8 czerwca 1997 roku z wynikiem dobrym plus. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca tegoż roku w katedrze płockiej z rąk biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego.
Pracę duszpasterską rozpoczął od zastępstwa wakacyjnego w sierpniu 1997 roku w parafii św. Mateusza w Pułtusku, a od września 1997 do sierpnia 1998 roku pełnił obowiązki wikariusza w Grudusku. W tym krótkim czasie dal się poznać jako gorliwy duszpasterz i dobry organizator różnych imprez, dlatego pełnił funkcję Dekanalnego Duszpasterza Młodzieży i Służby Liturgicznej.
W sierpniu 1998 roku został skierowany przez władzę diecezjalną na studia stacjonarne z filologii klasycznej na Wydziale Nauk Humanistycznych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jak wszyscy studenci podjął zajęcia w październiku i zamieszkał w konwikcie w Lublinie.
Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 19 listopada 1998 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Łukomiu z udziałem ks. biskupa Romana Marcinkowskiego, który takie wygłosił homilię, licznie zgromadzonych kapłanów i wiernych. Ciało śp. ks. Mirosława Pijankowskiego spoczęło na miejscowym cmentarzu w Łukomiu.
[1] Na podstawie biogramu Ks. Michała Mariana Grzybowskiego. [w:] M. M. Grzybowski, Duchowieństwo diecezji płockiej wiek XX, T. 1, cz. 1, Płock 207, s. 409.
[2] Proboszczowie pochodzący z parafii w Łukomiu – Strona internetowa Diecezji Płockiej http://diecezjaplocka .pl/index.php?akcja=spis_wyswietlParafie z dnia 28 grudnia 2014 (g18:43:52) (informacje publikowane w artykule w wyniku modernizacji strony internetowej Diecezji Płockiej nie są aktualnie dostępne)