6. Blizno – Figurka przy skrzyżowaniu drogi powiatowej z lokalną w tzw. „kasztankach”(w sąsiedztwie lecznicy weterynaryjnej)

Figurka usytuowana częściowo w pasie drogi będącej w władaniu Gminy Szczutowo (działka Nr ewid. 168/1) i działki prywatnej Nr ewid. 163/3 obrębu Blizno.

Współrzędne geograficzne [1]:

N 52° 56’ 6,23”

E 19° 35’ 11,23”

Kapliczka z 1911 roku wykonana z kamienia z licznymi zdobieniami. Na kolumnie głównej zwieńczonej czworoboczną kamienną koroną osadzony, wykonany w latach 80 tych ubiegłego wieku krzyż z lastriko, z metalowym wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa i metalowym daszkiem symbolizującym cierniową koronę. W centralnej części kolumny wyżłobiona wnęka na figurkę. Wewnątrz wyżłobienia za szybą, znajduje się figurka Matki Boskiej Skępskiej [2].

Teren wokół figurki wygrodzony przęsłami betonowymi, obok dwie ławeczki. Wewnątrz ogrodzenia świeże nasadzenia kwiatów, obok dwie smukłe kolumnowe tuje i podkreślający wiejski krajobraz lilak pospolity zwany potocznie bzem.

Jacek Górka wspomina. Figurka została pobudowana w 1911 roku prawdopodobnie przez dziedzica Blizna. W czasie II Wojny Światowej, w obawie przed jej zniszczeniem przez Niemców została przez mieszkańców Blizna rozebrana i ukryta. Była przechowywana w gospodarstwie Mazurowskiego Stanisława w Bliznie. Według relacji Grzegorza Mazurowskiego – figurka była ukryta pod stertą gałęzi na podwórku. Inną wersję przekazała mi Pani Krusińska – według jej relacji figurka była przechowywana w sąsieku Mazurowskiego.

Po wojnie, mieszkańcy Blizna ponownie złożyli figurkę w jej wcześniejszej lokalizacji. Figurka została ogrodzona drewnianym płotem ze sztachet. Na początku lat 70 – tych w pobudowanie nowego ogrodzenia figurki zaangażował się Apolinary Jędrzejewski. Ogrodził figurkę z tego co miał. Słupki były z karbowanego grubego drutu, nawet za jeden ze słupków służyła jakaś metalowa oś od wozu.  Całość była ogrodzona taką niewysoką siateczką.

Pierwotnie na figurce stał kamienny krzyż, kształtem przypominający obecny. Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w czasie wichury, wiatr strącił ten kamienny krzyż, który się potłukł, tak, że nie było możliwe jego sklejenie. Wtedy mieszkańcy Blizna postanowili, że trzeba zrobić nowy krzyż. Środki zbierała Pani Krusińska, chyba była wtedy sołtysem. Krzyż został zrobiony z lastriko – z materiału, z którego wtedy robiono pomniki.  Mieszkańcy wsi pomagali przy zamontowaniu tego krzyża na figurce.

Obecne ogrodzenie figurki z betonowych segmentów zrobiła moja mama Jadwiga Górka, podczas grodzenia swojej posesji.    

[1] Geoportal powiatu sierpeckiego http://sierpc.geoportal2.pl [Dostęp 2023-03-28]

[2] Matka Boska Skępska. Początki kultu maryjnego w Skępem sięgają końca XV wieku, gdy okolicznym pasterzom objawiła się kilkakrotnie Matka Boża, która przekazała, że to miejsce jest “miłe Bogu i Jej”. Wieść o niezwykłych wydarzeniach szybko rozeszła się wśród mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej. Wówczas na tych terenach panowała zaraza, więc miejsce cudownych wydarzeń odwiedzali chorzy, którzy doznawali licznych uzdrowień. Dlatego obok kamienia ze stopami Matki Bożej postawiono krzyż, na którym pielgrzymi zawieszali wota dziękczynne za doznane łaski. Liczne cuda, które się tutaj dokonywały, skłoniły dziedzica skępskiego, Mikołaja Kościeleckiego do postawienia w tym miejscu drewnianej kaplicy. Jego córka Zofia, za przyczyną Bożej Rodzicielki dostąpiła łaski uzdrowienia z niedowładu nóg. W dowód wdzięczności ufundowała drewnianą figurę Maryi.

Cudowna figura powstała prawdopodobnie w 1496 roku, taka data widnieje na cokole. Przedstawia Matkę Bożą jako młodą dziewczynę w stanie błogosławionym (dlatego też do Skępego przyjeżdża coraz więcej małżeństw oczekujących potomstwa, a także tych bezdzietnych, które u Madonny Brzemiennej szukają wsparcia i pocieszenia). Na głowie ma Ona złotą koronę – dar Papieża Benedykta XIV – wysadzaną drogocennymi kamieniami – nałożoną na skronie Madonny w Zielone Świątki, 18 maja 1755 roku. Pod stopami Maryi znajduje się srebrny księżyc podtrzymywany przez dwóch aniołów.

Na początku XVI wieku opiekę duszpasterską nad gromadzącymi się tutaj pątnikami objęli ojcowie bernardyni, sprowadzeni z Koła, i to oni ukończyli w 1510 roku budowę kościoła pw. Zwiastowania NMP, a zaraz potem wznieśli klasztor. 

Dziś Skępe jest miejscem żywego kultu Matki Bożej. Świadczą o tym liczne grupy pielgrzymkowe, a także drewniane rzeźby Matki Bożej Skępskiej umieszczane w kapliczkach przydrożnych i w domowych ołtarzykach. Szczególnie chętnie przybywają tu wierni w uroczystości odpustowe, które mają miejsce w święto Zesłania Ducha Świętego oraz w dniach 7–8 września z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Na podstawie: www.stacja7.pl Maryja przy nadziei, której nie pokonali hitlerowcy. Poznajcie Matkę Bożą Skępską [Dostęp 2023-06-08] i www.przymierzezmaryja.pl Matka Boża Skępska, [Dostęp 2023-06-08]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *